UA-99606640-1Work It Out! – Welcome to The Frugal Family
    • RT @HomeEdBoys: @groweatgift @thefrugalfamily @frugl @followourpath @nofoodtowaste17 Soup for lunch and just polished off last of crumble.…

      Sep 23, 2017

Work It Out!

I think it’s really easy to spend small amounts of money and forget how much they add up to – it’s certainly one of my biggest areas for improvement…

For example, I worked out it costs about 17p a mile to drive our family van (Frosty). So, if I drive to school 4 miles a day that’s about £3.50 a week. It’s not much, but over the year it comes to £136!

Walking is clearly also much better for our health but also helps unleash a bit of energy before school and gives a calm down time after school. We usually stop at the swings, and can grab any essentials as we pass the shop – brilliant.

 It’s better for the environment and saves wear and tear on Frosty too. So, Operation Walk To School is officially started…

  

Leave a comment